sedejimas_Daugeliui iš mūsų darbe tenka sėdėti ne vieną valandą. Tačiau tai nėra pati optimaliausia kūno padėtis. Sėdint, stipriai apkraunami juosmens slanksteliai, raumenys priversti būti ilgalaikėje įtampoje, sunku išlaikyti taisyklingą sėdėseną, dalis raumenų, raiščių, sausgyslių yra tempiami, raumenys dėl nejudėjimo nyksta, keičiasi sąnarių biomechanika, raumenų tonusas, atsiranda skausmai.

Todėl labai svarbu pagalvoti apie savo sveikatą darbo metu ir padėti sau, pasistengti išvengti dėl ilgo sėdėjimo atsirandančių organizmo pokyčių, kuriuos greičiausiai pastebėsime per vėlai, kai juos pašalinti bus labai sudėtinga ar netgi nebeįmanoma.

Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į savo sėdėjimo įpročius. Arba paprašyti kolegų, kad jie stebėtų mūsų sėdėseną.

 Ar mes sėdime taisyklingai?

Kai sėdime nekeisdami kūno padėties ilgesnį laiką, pavargstame, susikūpriname, sulinkstanugara. Jeigu dar ir įdėmiai žiūrime į kompiuterio ekraną, galva (o kartais ─ ir pečiai) pasislenka pirmyn. O jei po ilgos sėdimo darbo dienos grįžę namo sudrimbame minkštame fotelyje, panašiojepadėtyje, kaipkad sėdėjome darbe – garantuotai neišvengsime nugaros juosmeninės dalies, pečių juostos arba kaklo skausmų.

Be to, netaisyklingai sėdint spaudžiami vidaus organai, apsunksta virškinimas, sunku įkvėpti pakankamą kiekį oro, pradeda skaudėti galvą, vyrauti slopinimo procesai.

 Kaip galėtume sau padėti?

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į kėdę ant kurios sėdite. Ar sėdint Jūsų keliai sulenkti 90°kampu, pėdos patogiai padėtos ant žemės? Svarbu sėdint neišsiugdyti įpročio uždėti vieną koją ant kitos, nes taip yra trikdoma kraujotaka kojose. Atkreipkite dėmesį ir į tai, ar sėdint nugaros linkiai atitinka kėdės išlenkimus? Ar nugara prigludusi prie kėdės atlošo? Ar mentys yra nuleistos ir atremtos į kėdės atlošą, pilvas šiek tiek įtrauktas? Ar alkūnės patogiai padėtos ant porankių, o dilbiai ─ horizontaliai? Ar stalas yra tinkamo aukščio? Ant jo padėjus rankas, nugara turi nesusilenkti, pečiai nepasikelti. Stalo aukštis turėtų būti toks pat, kaip kėdės porankių. Kompiuterio ekranas turėtų būti akių aukštyje.

Kad liemens raumenys sėdint dirbtų, rekomenduočiau sėdėti ant nestabilumą suteikiančios specialios pagalvėles ir vengti blogo įpročio ─ remtis į stalą alkūnėmis.

Sėdint ilgesnį laiką labai svarbu daryti reguliarias pertraukas: atsistoti, pavaikščioti, atlikti tempimo pratimus. O po darbo dienos būtina skirti dėmesio liemens raumenų stiprinimui ir tempimui.

Jeigu Jūsų biure yra planuojama atnaujinti biuro baldus, paprašykite stalo, kurio aukštį galima reguliuoti ─ dalį darbų galėsite atlikti stovėdami. Taip jau dirbama nemažai biurų Vakarų Europos šalyse.

Jei biuro įranga atitiks šiuos ergonominius reikalavimus, jeigu Jūs dienos darbų sūkuryje prisiminsite apie savo kūno padėtį, atkreipsite dėmesį į jo siunčiamus signalus, Jūsų kūnas patirs mažiau streso ir ne taip pavargs, Jūs išliksite darbingesnis, o po darbo namo grįšite geresnės nuotaikos.

Žymos: